Всесвітній день боротьби з пневмонією

Поговоримо про пневмонію?
Сьогодні, мабуть, всі знають, що пневмонія – це «запалення легень». Так, це переважно інфекційне враження респіраторних, дихальних відділів легень.

Але зачекайте. Не все так просто. Вона різна – за походженням може бути бактеріальна, вірусна, грибкова. Кожна з них потребує вчасної та ефективної діагностики, вчасного та ефективного лікування.
І в цьому сенсі хочеться застерегти пацієнтів – антибіотиками має лікуватись лише перший, бактеріальний варіант. І так, лікуватись вчасно. Адже пізнє призначення антибіотиків, безумовно, погіршує прогноз бактеріального захворювання.

Ба більше, антибіотик має призначатись не лише вчасно, а і правильно, з огляду на його можливу дієвість (не всі антибіотики однаково дієві при різних захворюваннях) та раціональність в кожному конкретному випадку.

І це задача лікаря – обрати оптимальний препарат з огляду на особливості розвитку пневмонії (розвинулась вдома чи в лікарні, після ознак застуди чи порушення ковтання, тощо), на індивідуальні нюанси пацієнта (чи приймав нещодавно антибіотики з будь-якого приводу, чи є алергія на медикаменти, важкість стану і т.д.) та з урахуванням підходів раціональної антибактеріальної терапії (це науковий підхід, який дозволяє лікарю призначити препарат найбільш дієвий в конкретній клінічній ситуації та уникнути розвитку стійкості мікроорганізмів до них).

Пацієнт аж ніяк не має сам обирати антибіотик для свого лікування; ані назву, ані дозу, ані тривалість.

І треба розуміти, що антибіотик – не панацея від хвороб.

Наскільки часто, на жаль, особливо зараз, ми зустрічаємося із ситуацією необґрунтованого призначення антибактеріальних препаратів, наприклад, у випадках суто вірусних інфекційних процесів. І в такому разі призначення антибіотиків не лише не прискорить одужання, а призведе до марного підвищення кошторису лікування, можливого розвитку ускладнень у пацієнта (від надлишкового загального фармацевтичного навантаження на організм та дисбіозу до інфекції Clostridium difficile, яка може загрожувати життю пацієнта) та буде призводити до подальшого стрімкого зростання стійкості (резистентності) мікроорганізмів до дії антибактеріальних препаратів. Уявіть собі, по деяким дослідженням відсоток необґрунтованого призначення антибіотиків сягає 30%.

Тож, мудрість полягає в балансі, – каже Гук Світлана Аркадіївна, керівник Центру респіраторної медицини та алергології. В разі підтвердженого діагнозу бактеріальної пневмонії лікування має починатись щонайшвидше, аби уникнути можливого ускладненого перебігу. Але і призначення антибіотиків має бути медично суворо обґрунтованим, а не спиратись на тривалість температури, нездужання, страхи пацієнта або лікаря, тощо.

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910