Всесвітній день здорового травлення

Головне питання, яке турбує пацієнта на прийомі у лікаря-гастроентеролога, – «Що мені можна їсти, якої дієти мені слід дотримуватися?» Традиційно самі ж пацієнти відповідають: «Смажене, жирне, гостре, солоне, перчене». Насправді ж, питання у тому, наскільки шкідливі перераховані страви, чи потрібно переходити на суворі обмеження в харчуванні, який термін дотримання дієти тощо? Що взагалі таке здорове харчування?

Традиційно в пострадянському просторі користувалися дієтичними рекомендаціями, розробленими Певзднером в 30-ті роки минулого сторіччя, які вже втратили актуальність. На сьогоднішній день концепція інша: всі люди – і здорові, і хворі – потребують повноцінного, здорового харчування з урахуванням індивідуальних особливостей організму, хронічних хвороб, фізичного навантаження тощо. «Тобто, мені все можна їсти?», – питає пацієнт. Так, можна їсти все, згідно з рекомендаціями здорового харчування.

Здорове харчування – це не суворі харчові обмеження, які призводять до схуднення, навіть виснаження організму, або ж позбавлення себе їжі, яка вам до вподоби. Скоріше, мова йде про те, щоб почуватися чудово, мати більше енергії, покращувати здоров’я та підвищувати настрій. Дотримання принципів здорового харчування зменшує ризик цукрового діабету, ожиріння, серцево-судинних захворювань та раку.

Здорове харчування не повинно бути надмірно складним. Наріжним каменем здорового харчування має бути заміна обробленої їжі «справжньою» їжею, коли це можливо.

Основи здорового харчування

Повноцінне харчування складається з основних харчових речовин: білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, мінералів, мікроелементів, біофлавоноїдів, пробіотиків та харчових волокон. Кілька років тому було сформовано модель здорового харчування – «здорова тарілка», яка вказує, що саме повинна їсти людина під час кожного прийому їжі. «Тарілка» ділиться на 4 рівні частини: овочі, фрукти, злаки та білкова їжа. До всього потрібно додавати молочний або кисломолочний продукт із низьким вмістом жиру. Немає потреби виключати певні категорії їжі зі свого раціону, а краще вибирати найздоровіші варіанти з кожної категорії.

Детальніше за посиланням: основи здорового харчування.

Дотримуватися рекомендацій здорового харчування простіше, ніж здається на перший погляд. Не варто обмежувати себе у видах продуктів; слід обмежити у кількості некорисних речовин та уникати порушень режиму харчування. Послідовність і збалансованість у прийомах їжі забезпечать вам не лише гарне самопочуття, але й хороший настрій, великий запас енергії та здоровий вигляд.

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910