Як обрати сонцезахисний крем?
Як працює сонцезахисний крем?
Сонцезахисний крем це один з кроків повної стратегії захисту від шкідливого впливу сонця. Але одного сонцезахисного крему недостатньо, щоб захистити вас на сонці.
При використанні за призначенням сонцезахисного крему доведено що:
-
- зменшується ризик виникнення ракових захворювань шкіри;
- регулярне щоденне використання сонцезахисного крему з коефіцієнтом захисту SPF 15 дозволяє знизити ризик розвитку плоскоклітинного раку приблизно на 40 відсотків та знизити ризик меланоми на 50 відсотків;
- допомагає запобігти передчасному старінню шкіри, спричиненому сонцем, включаючи зморшки, провисання та пігментні плями.
Хто повинен використовувати сонцезахисний крем?
Коротка відповідь – всі! Чоловіки, жінки та діти старше 6 місяців повинні користуватися кремом з сонцезахисними властивостями щодня. Пам’ятайте, що ваша шкіра пошкоджується впливом сонця протягом життя, незалежно від того, як швидко ви засмагаєте.
Діти у віці до 6 місяців – єдиний виняток, їх шкіра дуже чутлива. Тримати їх поза сонцем, у тіні – найкращий спосіб захистити немовлят.
Сонцезахисні компоненти
Сонячний крем містить активні компоненти, які запобігають потраплянню ультрафіолетового випромінювання сонця на шкіру. Ось як працюють два типи сонцезахисного крему:
-
- Фізичні сонцезахисні компоненти (включаючи мінерали діоксид титану та оксид цинку) блокують та розсіюють промені, перш ніж вони проникнуть у вашу шкіру.
- Хімічні інгредієнти сонцезахисного крему (як авобензон та октисалат) поглинають ультрафіолетові промені, перш ніж вони можуть пошкодити вашу шкіру.
Чи безпечні сонцезахисні креми?
Хоча фізичні інгредієнти сонцезахисних кремів можуть мати меншу ймовірність викликати подразнення шкіри, ніж хімічні сонцезахисні креми, обидва типи перевірені як безпечні та ефективні. Насправді, багато засобів для захисту від сонця, доступних сьогодні, поєднують обидва типи інгредієнтів.
Усі активні компоненти сонцезахисного крему отримані шляхом хімічної реакції. Деякі люди можуть вважати фізичні сонцезахисні креми більш “природними” або навіть “органічними”, але насправді це неорганічні мінеральні сполуки. Сонцезахисні засоби, які багато хто називає «хімічними», насправді є «ультрафіолетово-органічними фільтрами».
Що означає коефіцієнт захисту SPF?
SPF означає Фактор захисту від сонця. Цифра вказує на те, скільки часу ультрафіолетовим променям сонця знадобиться для почервоніння шкіри, якщо ви застосовуєте сонцезахисний крем так, як передбачено. Отже, якщо ви правильно користуєтеся продуктом SPF 30, то для того щоб обгоріти під сонцем знадобиться в 30 разів більше часу, ніж якщо би ви не використовували сонцезахисний крем.
Який рівень SPF вам потрібен? Якщо ви перебуваєте опівдні з невеликими проміжками часу на сонці, ви можете користуватися сонцезахисним кремом або косметичним засобом із коефіцієнтом захисту SPF 15 або більше. Якщо ви проводите багато часу на свіжому повітрі, особливо коли найсильніше сонце, вам потрібен водонепроникний сонцезахисний крем із коефіцієнтом захисту SPF 30 або вище.
Незалежно від SPF, повторне застосування кожні дві години є ключовим фактором. Сонцезахисний крем також потрібно наносити відразу після купання чи пітливості.
Вибір сонцезахисного крему: на що звернути увагу:
-
- Широкий спектр: захищає вашу шкіру від ультрафіолету А та ультрафіолету В променів.
- SPF 15: Ідеально підходить для кожного дня, епізодичного впливу, наприклад, вигулу собаки чи прогулянки.
- SPF 30 або вище: необхідний для тривалого перебування на свіжому повітрі, включаючи біг, піші прогулянки, плавання та спорт на свіжому повітрі. SPF 30 необхідний, якщо ви працюєте на відкритому повітрі.
- Водонепроникний і дуже водостійкий: Для плавання або інтенсивних занять спортом. Жоден сонцезахисний крем не є водонепроникним; всі вони зрештою змиваються. Сонцезахисні засоби з маркуванням водостійкий – ефективні до 40 хвилин плавання, тоді як дуже стійкі сонцезахисні креми залишаються ефективними до 80 хвилин у воді.
Коли слід застосовувати сонцезахисний крем?
Щодня! Найкраща практика – застосовувати за 30 хвилин до того, як виходити на вулицю, щоб сонцезахисний крем всмоктався у вашу шкіру. Повторно застосовувати кожні дві години впливу та відразу після плавання або надмірного потовиділення. Навіть коли хмарно, до 80% сонячного ультрафіолетового випромінювання досягає Землі.
Сонце і твої очі
Незалежно від вашого віку, часу року чи місця розташування, зосередьтеся на безпеці, захищаючи очі від сонця щоразу, коли виходите на вулицю.
Так само, як це пошкоджує вашу шкіру, ультрафіолетове (УФ) випромінювання від сонця та соляріїв досягає вас невидимими хвилями та робить зміни у ДНК, які можуть призвести до раку шкіри на повіках і передчасного старіння ніжної шкіри навколо очей.
ВАЖЛИВО!
На рак шкіри повік припадає 5-10% усіх ракових захворювань шкіри. Принаймні 10% випадків катаракти відносяться до впливу УФ випромінювання.
Як сонце шкодить вашим очам
УФ випромінювання може спричинити інші серйозні проблеми очей, зокрема:
-
- Катаракта: Найчастіша причина лікувальної сліпоти, помутніння катаракти та пожовтіння кришталика ока, що призводить до прогресуючої втрати зору.
- Вікова макулярна дистрофія: Основна причина втрати зору для людей старше 60 років, макулярна дегенерація викликається кумулятивним ультрафіолетовим ураженням центральної частини сітківки всередині ока, що записує те, що ми бачимо, і надсилає цю інформацію до мозку.
- Кератит або сонячний опік: опромінення УФ може спричинити хворобливе печіння рогівки, що пропускає світло та зображення до сітківки. Також відомий як «сніжиння», такий стан виникає у лижників та туристів через інтенсивність сонця на висоті та його відблискування від води, снігу та льоду.
- Рак очей: рідко зустрічається. Але все більше раку очей зустрічається , особливо серед людей похилого віку.
Як сонце шкодить повікам
Якщо ви схожі на більшість людей, ви, напевно, ніколи не замислювалися про рак шкіри повік, і це може здивувати вас, дізнавшись, що базально-клітинна карцинома, плоскоклітинний рак (меланома) і меланома на повіці можуть виникнути.
Базально-клітинна карцинома складаює переважну більшість – близько 90 відсотків – раку шкіри повік. Більшість раків шкіри повік трапляються на нижній повіці, оскільки вона отримує найбільше сонячного впливу.
Якщо діагностувати та лікувати на ранніх етапах, то рак повік зазвичай добре реагує на операції та догляд, при цьому функціонування очей та повік є неушкодженими. Але якщо його не лікувати, він може бути небезпечним – з можливістю викликати пошкодження тканин і сліпоту.
Захистіть очі від сонця
Виконуючи прості дії та перетворивши їх на спосіб життя, ви та ваша сім’я зможете спокійно насолоджуватися чудовим світом на вулиці, захищаючи здоров’я ваших очей та чутливої шкіри навколо них:
Носіть сонцезахисні окуляри цілий рік, коли ви на сонці. Пошкодження очей на сонці може статися в будь-який час року.
Вибирайте відтінки одягу, які блокують від 99 до 100 відсотків як ультрафіолетового світла.
Одягніть головний убір з принаймні три-дюймовим козирком і щільно сплетеною тканиною (без отворів), щоб захистити своє обличчя і верхню частину голови. Капелюхи можуть заблокувати до половини всіх УФ променів від ваших очей та повік.
Використовуйте сонцезахисний крем широкого спектру з коефіцієнтом захисту SPF15 або вище, щоб захистити себе.
Будьте особливо обережні біля води, снігу та піску: 80 або більше відсотків сонячних променів відбиваються від цих поверхонь.
Зважайте на висоту над рівнем моря: інтенсивність ультрафіолетового випромінювання збільшується з висотою, тому не забудьте захистити очі під час катання на гірських лижах, сноуборді та у походах.
Шукайте тінь: Коли це можливо, особливо в періоди, коли сонце найсильніше (як правило з 10:00 до 16:00).
Якщо у вас виникають проблеми з очима або повіками, відвідайте лікаря.
Одяг як захист від ультрафіолетового випрмінювання
Ваш одяг – це безпечний, простий спосіб утримувати промені сонця. Він поглинає або блокує шкідливе УФ-випромінювання і залишається однією з найбільш ефективних форм захисту від сонячних опіків та запобігання раку шкіри.
Більше того, цей тип захисту від сонця – це найпростіший спосіб запобігти небезпепечному впливу сонця, на відміну від сонцезахисного крему, який періодично потрібно повторно застосовувати!
UPF: Що це таке і чому це важливо
Фактор захисту одягу від ультрафіолетового випромінювання (UPF) вказує, якій кількості УФ-випромінювання (як UFA променів, так і UFB) тканина одягу дозволяє дістатись до вашої шкіри. Наприклад, тканина UPF 50 блокує 98 відсотків сонячних променів і дозволяє проникнути лише двом відсоткам, тим самим значно знизивши ризик впливу сонця на шкіру. UPF від 30 до 49 забезпечує дуже хороший захист, тоді як UPF 50+ оцінюється як відмінний.
Чим UPF відрізняється від SPF?
UPF вимірює кількість ультрафіолетового випромінювання, яке може проникнути в тканину і потрапити до вашої шкіри. Фактор захисту від сонця, або SPF, базується на часу, на який шкіра, що піддається впливу УФ, червоніє (наприклад, якщо ви згоряєте через 20 хвилин, при правильному використанні сонцезахисного крему із захистом SPF 15 може захистити вашу шкіру в 15 разів довше).
Ще одна важлива відмінність: UPF вимірює захист як від UFA, так і UFB променів, тоді як SPF показує лише захист від UFB променів.
Що робить одяг сонцем безпечним?
Одяг захищає вас від сонця, але не всі тканини та кольори забезпечують рівний захист. На щастя, у вас є маса варіантів. Купуючи одяг, який може ефективно захищати вас від шкідливих променів, пам’ятайте про ці фактори:
Колір: Темні або яскраві кольори не дозволяють УФ-променям потрапляти на вашу шкіру, поглинаючи їх. Ось чому ці кольори забезпечують кращий захист, ніж світліші відтінки.
Конструкція тканини: щільна тканина, така як джинсова тканина, полотно, вовна або синтетичні волокна, захищає краще за тонку або нещільно сплетену тканину. Перевірте безпеку тканини на сонці, тримаючи її до світла. Якщо ви можете бачити через неї, УФ-випромінювання може легко проникнути в тканину і потрапити на вашу шкіру.
Матеріал: Склад тканини дійсно має значення. У бавовні містяться природні лігніни, які виконують роль УФ-поглиначів. Блискучі поліестери і навіть легкі атласні шовки мають дуже добрий рівень захисту, оскільки вони відблискують сонячне випромінювання. Тканини високих технологій, оброблені хімічними УФ-абсорберами або барвниками, запобігають деякому проникненню УФ променів.
Як “сидить” одяг: краще обирати вільний одяг. Обтягуючий одяг може розтягнути тканину і знизити рівень пропонованого захисту, оскільки волокна тканини віддаляються одне від одного і дозволяють пропускати більше УФ променів.
UPF: Деякі виробники одягу пропонують ярлики UPF, які вказують, від якої кількості сонячних променів одяг може захистити.
Покриття тіла: Чим більше шкіри покриває ваш одяг, тим кращий захист. По можливості, обирайте сорочки з довгими рукавами і довгі штани або спідниці.
Діяльність: Незалежно від UPF, якщо ваш одяг буде занадто обтягуючим або мокрим, він втратить частину захисної здатності і стане більш прозорим, піддаючи шкіру більшому впливу УФ променів.