Стрес-ехокардіографія з добутаміном

 • Home
 • Стрес-ехокардіографія з добутаміном

Ехокардіограма (ехо) це тест, який використовується для оцінки функції та структур серця. Стрес ехокардіограма – це тест, зроблений для оцінки того, наскільки добре працює серце в умовах стресу. “Стрес” може бути спровокований будь-якими фізичними вправами на біговій доріжці або фармакологічним препаратом (в основному використовується добутамін).

Стрес-ехокардіографія (або скорочено стрес ехо кг) з добутаміном може бути використана, якщо ви не можете займатися фізичними вправами. Добутамін змушує серце битися швидше. Це імітує вплив фізичних вправ на серце.

Як працює Ехо-КГ

Спеціальний датчик-перетворювач посилає ультразвукові хвилі з високою частотою. Коли перетворювач розміщений на грудях у певних місцях та при певних кутах, ультразвукові хвилі проходять через шкіру та інші тканини тіла до тканин серця, де хвилі відбиваються («відлунюються») від серцевих структур. Перетворювач уловлює відбиті хвилі і відправляє їх на комп’ютер. А комп’ютер відображає відлуння у вигляді зображень серцевих стінок та клапанів.

Види Стрес-Ехо-Кг

Стрес-ехокардіографія з добутаміном може включати один або кілька таких спеціальних типів ехокардіограми:

 • Ехокардіограма М-режиму (M-mode). Це найпростіший тип ехокардіограми. Він створює зображення, схоже на калькування, а не фактичну картину структур серця. M-режим корисний для вимірювання серцевих структур, таких як насосні камери серця, розмір самого серця та товщина серцевих стінок.
 • Доплерографічна ехокардіограма (Doppler echocardiogram). Ця методика використовується для вимірювання та оцінки потоку крові через камери та клапани серця. Кількість крові, що викачується з кожним ударом, є ознакою того, наскільки добре працює серце. Також доплерографія може виявити патологічний кровотік всередині серця, що може означати наявність проблеми з одним або декількома клапанами серця або зі стінками серця.
 • Кольоровий доплер (Color Doppler). Кольоровий доплер – це вдосконалена форма доплерівської ехокардіограми. За допомогою кольорового доплера використовуються різні кольори для показу напрямку руху крові.
 • 2-D (двовимірна) ехокардіограма (2-D (two-dimensional) echocardiogram). Ця методика використовується для перегляду власне структур та руху серцевих структур. 2-D ехокардіограма виглядає на моніторі конусоподібною формою, і видно рух структур серця в реальному часі. Це дозволяє лікарю бачити різні варіанти роботи серця та оцінювати їх.
 • 3-D (тривимірна) ехокардіограма (3-D (three-dimensional) echocardiogram). 3-D ехокардіограма техніка фіксує 3-D моделі серцевих структур з більшою глибиною, ніж 2-D ехокардіограма. Зображення в реальному часі дозволяють більш точно оцінити роботу серця за допомогою вимірювань, зроблених під час серцебиття. 3-D ехокардіограма показує розширені уявлення про анатомію серця і може бути використаний для визначення найкращого плану лікування.

Коли потрібна cтрес-ехокардіографія з добутаміном?

Можливі причини отримання cтрес-ехокардіографії з добутаміном можуть включати:

 • Оцінити функції та структури серця;
 • Для подальшої оцінки ступеня вже відомого захворювання серцевих клапанів;
 • Визначити межі безпечних фізичних вправ перед початком програми реабілітації серця або відновлення після пошкоджень серця, таких як серцевий напад (інфаркт міокарда) або операція на серці.
 • Оцінити стан серця перед операцією;
 • Можуть бути й інші причини, коли ваш лікар може рекомендувати стрес-ехокардіографію з добутаміном.

Які ризики стрес-ехокардіографії з добутаміном?

Можливі ризики, пов’язані з стрес-ехокардіографія з добутаміном, включають:

 • Біль у грудях;
 • Сильно високий кров’яний тиск;
 • Нерегулярне серцебиття;
 • Запаморочення;
 • Нудота;
 • Надзвичайна втома;
 • Серцевий напад (рідко);
 • Можуть бути й інші ризики залежно від вашого конкретного медичного стану. Обов’язково обговоріть будь-які проблеми зі своїм лікарем перед тестом.

Фактори або умови, які можуть впливати на стрес-ехокардіографію з добутаміном:

 • Куріння або вживання будь-якої іншої форми тютюну протягом 3 годин після тесту.
 • Вживання кофеїну протягом 3 годин після тесту.
 • Прийом бета-блокаторів може ускладнити збільшення частоти серцевих скорочень до відповідного рівня.

Як підготуватися до стрес-ехокардіографії з добутаміном?

 • Ваш лікар пояснить вам тест, а також ви зможете поставити питання.
 • Вам буде запропоновано підписати форму згоди, яка дає ваш дозвіл на тест. Уважно прочитайте форму та задайте питання, якщо щось не зрозуміло.
 • Повідомте лікаря, якщо у вас алергія або чутливість до будь-яких лікарських засобів.
 • Ваш лікар дасть вам інструкції щодо того, як довго ви повинні утримуватися від їжі та води. Вживання тютюну та кофеїнових напоїв, таких як кава, чай та солодкі напої, можуть бути обмежені за кілька годин до тестування.
 • Повідомте лікаря про всі ліки, вітаміни, трави та добавки, які ви приймаєте.
 • Можливо, вам потрібно буде ввести певні лікарські засоби перед тестом, наприклад, бета-адреноблокатори. Ваш лікар дасть вам конкретні рекомендації.
 • Повідомте лікаря, якщо ви вагітні або думаєте, що можете бути вагітною.

Що відбувається під час стрес-ехокардіографії з добутаміном?

Стрес-ехокардіографія з добутаміном може бути зроблена амбулаторно або в рамках перебування у стаціонарі лікарні. Кроки можуть відрізнятися залежно від вашого стану та практики лікаря.

Як правило, при стрес-ехокардіографія з добутаміном дотримується цього процесу:

  1. Вам буде запропоновано видалити будь-які прикраси або інші предмети, які можуть заважати дослідженню. Ви можете носити окуляри, протези або слухові апарати, якщо користуєтесь будь-яким із них.
  2. Вам запропонують зняти одяг вище талії.
  3. Перед тестом вас попросять спорожнити сечовий міхур.
  4. Вам буде встановлено внутрішньовенний катетер для введення добутаміну.
  5. Ви будете лежати на лівій стороні на столі чи ліжку, але вас можуть попросити змінити положення під час тесту.
  6. Ви будете підключені до монітора електрокардіограми (ЕКГ), який записує активність вашого серця і стежить за вашим серцем під час випробування за допомогою маленьких електродів, що приліплюють до вашої шкіри. Ваші життєві ознаки (серцебиття, артеріальний тиск, частота дихання та рівень кисню) будуть контролюватися під час тесту. ЕКГ-трасування, що фіксує активність вашого серця, буде порівнюватись із зображеннями на моніторі ехокардіограми.
  7. Приміщення буде затемнене, так щоб зображення на ехо-моніторі лікар міг комфортно побачити.
  8. Лікар покладе гель на ваші груди, а потім покладе датчик на гель. Ви відчуєте легкий тиск, коли будуть водити датчиком, щоб отримати найкраще зображення вашого серця.
  9. Інфузія добутаміну розпочнеться зі швидкістю, визначеною вашою вагою. Швидкість інфузії збільшуватиметься кожні кілька хвилин, поки ви не досягнете цільової частоти серцевих скорочень (визначається лікарем залежно від вашого віку та фізичного стану) або до досягнення максимальної дози добутаміну.
  10. Після запуску інфузії добутаміну та після кожного підвищення дози добутаміну буде перевірятися артеріальний тиск, проводиться ЕКГ та записуються зображення ехокардіограми.
  11. Лікар буде переміщати датчик навколо вашої грудної клітини, щоб виднілися всі ділянки та структури вашого серця.
  12. Після досягнення цільової частоти серцевих скорочень або максимальної дози добутаміну інфузія буде припинена. Моніторинг частоти серцевих скорочень, артеріальний тиск та ЕКГ контролюватимуться протягом 10-15 хвилин, поки вони не повернуться до початкового стану. Будуть зроблені остаточні знімки ехокардіограми.
  13. Повідомте медичного працівника, якщо ви відчуваєте біль у грудях, проблеми з диханням, пітливість або проблеми з серцебиттям в будь-який час під час тесту.
  14. Після того як всі знімки будуть зроблені, ви можете витерти гель з грудей, медична сестра видалить накладки ЕКГ та виведе катетер. Потім ви можете вдягтися.

Що відбувається після стрес-ехокардіографії з добутаміном?

Після процедури, ви можете повернутися до звичайного способу життя та дієти, або лікар надасть вам інші рекомендації.

Як правило, не існує спеціального типу догляду після стрес-ехокардіографії з добутаміном. Однак ваш лікар може дати вам інші вказівки після тесту, залежно від вашої конкретної ситуації.

Додаткові матеріали про стрес-ехо-кг:

Стрес-ехо-кардіографія у лікарні “Феофанія”

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910