Артроз колінного суглоба є однією з найбільш розповсюджених причин болю та втрати рухливості. Ця патологія є основним показанням для виконання ендопротезування.
Що таке одновиросткове ендопротезування колінного суглоба при артрозі?
Це реконструктивне хірургічне втручання, яке передбачає заміну вражених суглобових поверхонь на штучні. Заміна відбувається лише хворих частин суглобу. В результаті пацієнт позбавляється болю, повноцінно спирається на ногу та відновлюються рухи в коліні.
Проведення таких операцій стало можливим завдяки розвитку малоінвазивних втручань, удосконаленню інструментів та зацікавленості даною темою в науковому світі.
Що краще тотальне чи одновиросткое ендопротизування колінного суглоба?
Порівнюючи з повним заміщенням колінного суглоба процедура імплантації лише хворої тканини має масу переваг. Це і менший розріз, і мінімізована травма м’язів, і збереження кісткової тканини. Однак основними перевагами є збереження рухів коліна та швидке відновлення після операції.
Суперечки навколо теми: «Що краще?» не вщухають. Деякі країни перейшли на тотальне ендопротезування, що, на наш погляд, є невиправданим.
Були проведені дослідження, які опубліковані в Сінгапурському медичному журналі доктором наук V.B. Kasodekar, де порівнювали роботу колінного суглоба після проведення різних методик. Виявилося, кращі результати були після імплантації меніскових одновиросткових ендопротезів, де обсяг рухів в середньому склав 128°.
На думку багатьох хірургів-ортопедів і дослідників, максимально наближений до
кінематики і біомеханіки нормального колінного суглоба менісковий одновиростковий
ендопротез, тому що він є повністю непов’язаним і максимально імітує комбінацію
кочення і ковзання при рухах в колінному суглобі. Це забезпечується шляхом руху поліетиленового вкладиша: при розгинанні вкладиш зміщується вперед, а при згинанні – назад.
За рахунок цього відбувається збільшення площі контакту між стегновим компонентом і поліетиленовою вкладкою, що призводить до значного зменшення зносу поліетилену і зниження механічних розхитуючих навантажень на великогомілковий компонент і кістку, що підлягає.
У порівнянні з моделями з нерухомою вкладкою це позитивно позначається на збільшенні стабільності компонентів ендопротеза в довгостроковій перспективі.
Як ендопротез впливає на ходу?
Одним з методів оцінки результатів ендопротезування колінного суглоба є вивчення
особливостей ходи. Було встановлено, що в групі пацієнтів з одновиростковими ендопротезами показники найбільш наближені до нормальних. Багато авторів вважають, що біомеханіка ходи після одновиросткового ендопротезування менісковими ендопротезами має тенденцію до більш фізіологічного відновлення, ніж після тотального через збереження хрестоподібних і колатеральних зв’язок колінного суглоба, а також суглобової поверхні надколінка, в результаті чого не відбувається порушення чутливості.
Які результати багаторічних спостережень за виживаністю ендопротезованих колінних суглобів?
R. Berger з співавторами встановили, що 10-річна виживаність одновиросткових
ендопротезів досягає 95-98% за умови ретельного дотримання показань і протипоказань
до даного оперативного втручання.
За даними австралійського регістра ендопротезування (2004), виживання понад 90% в 10-річні терміни спостереження. Треба відзначити, що такий високий відсоток виживання ендопротезів був досягнутий завдяки вдосконаленню хірургічної техніки, конструкції самих імплантатів і ретельно відібраних пацієнтів.
За даними D. Murray зі співавторами (1998) У віддалені терміни спостереження виживання одновиросткових ендопротезів з рухомим менісковим поліетиленовим вкладишем має більш високі показники. Так, 10-річна виживаність 143 імплантованих одновиросткових ендопротезів з менісковим вкладишем склала 98%.
Які ендопротези показали найкраще виживання?
У 2005 р був опублікований аналіз даних шведського регістру артропластики про 10 474 операціях одновиросткового ендопротезування. Найкраще виживання показали меніскові одновиросткові ендопротези Oxford 3.
Яку методику використовують в Феофанії?
Ми виконуємо одновиросткове ендопротезування внутрішніх відділів колінного суглоба
по малоінвазивній методиці з використанням конструкції Oxford 3 (Biomet), застосовуючи цементну фіксацію. Вперше в Україні, в Феофанії, цю методику було виконано в 2010 р.
З 2020 року ми здійснюємо 3-D друк моделі суглобу для планування хірургічного втручання та точного підбору ендопротезів.
Перевагами методики є:
Менше порушення звичного стилю життя;
Значно менша операційна травма – менші операційний доступ, резекція кістки та
крововтрата, а також біль в післяопераційному періоді;
Нижчий ризик інфекції та проблем із загоєнням рани;
Швидше повернення до нормального функціонування суглоба;
Скорочена тривалість перебування в стаціонарі;
Більш фізіологічне функціонування суглоба – відчуття пацієнтами «свого»
«природного» суглоба.
Іншими перевагами одновиросткового ендопротезування в порівнянні з тотальним є
менша крововтрата і відсутність необхідності в гемотрансфузіях.
В Феофанії часто лікуються спортсмени і як показує досвід, вони частіше повертаються до передопераційного рівня спортивних і фізичних навантажень в порівнянні з пацієнтами, які перенесли тотальне заміщення колінного суглоба.
Скільки ендопротизувань виконують в Феофанії?
За період 2010-2017 років ми виконали 88 операцій одновиросткового ендопротезування. При огляді 36 хворих через 5 років після операції виявлено феномен «забутого коліна» – хворі зовсім не згадували про проведену операцію.
Таким чином, одновиросткове ендопротезування зараз є більш досконалим методом лікування при патології медіальних відділів колінного суглоба, його функціональні результати дозволяють пацієнтові в короткі терміни повертатися до активного життя і занять спортом.