Гепатит
Що таке гепатит?
Гепатит відноситься до запального стану печінки. Це зазвичай викликається вірусною інфекцією, але є й інші можливі причини гепатиту. До них належать аутоімунні гепатити та гепатити, що виникають як вторинний результат ліків, наркотиків, токсинів та алкоголю. Аутоімунний гепатит – це захворювання, яке виникає, коли ваш організм виробляє антитіла проти тканини печінки.
Ваша печінка розташована у правій верхній частині живота. Він виконує безліч критичних функцій, що впливають на метаболізм у вашому організмі, включаючи:
-
- вироблення жовчі, що важливо для травлення
- фільтрація токсинів з вашого організму
- екскреція білірубіну (продукту розщеплених еритроцитів), холестерину, гормонів та препаратів
- розпад вуглеводів, жирів та білків
- активація ферментів, які є спеціалізованими білками, необхідними для функцій організму
- зберігання глікогену (форми цукру), мінералів та вітамінів (A, D, E і K)
- синтез білків крові, таких як альбумін
- синтез факторів згортання
Симптоми гепатиту
Короткочасний (гострий) гепатит часто не має помітних симптомів, тому ви можете не усвідомлювати, що у вас є.
Якщо симптоми розвиваються, вони можуть включати:
-
- біль у м’язах та суглобах;
- висока температура;
- відчувати себе і хворіти;
- постійно відчувати себе незвично втомленим;
- загальне почуття самопочуття;
- втрата апетиту;
- біль у животі;
- темна сеча;
- свербіж шкіри;
- пожовтіння очей та шкіри (жовтяниця).
5 видів вірусного гепатиту
Вірусні інфекції печінки, які класифікуються як гепатити, включають гепатити A, B, C, D та E. Для кожного типу вірусно передається гепатиту є вірус.
Гепатит А – це завжди гостре, короткочасне захворювання, в той час як гепатити В, С та D, швидше за все, набувають постійного та хронічного характеру. Гепатит Е, як правило, гострий, але може бути особливо небезпечним у вагітних жінок.
Гепатит А
Гепатит А викликається вірусом гепатиту А. Зазвичай він потрапляє, вживаючи їжу та напої, забруднені водою зараженої людини, і найчастіше зустрічається в країнах, де санітарія погана.
Гепатит А зазвичай проходить протягом декількох місяців, хоча іноді може бути важким і навіть загрожує життю.
Для цього немає спеціального лікування, крім полегшення таких симптомів, як біль, нудота та свербіж.
Щеплення проти гепатиту А рекомендується, якщо:
-
- у вас високий ризик зараження або важкі наслідки зараження
- ви подорожуєте до району, де поширений вірус, наприклад Індійського субконтиненту, Африки, Центральної та Південної Америки, Далекого Сходу та Східної Європи.
Лікування гепатиту А
Не існує специфічної терапії гострої інфекції гепатитом А. Тому профілактика є ключовою. Ефективна вакцина доступна та рекомендована всім, хто має захворювання печінки. Також рекомендується людям, які планують подорожувати в райони світу, де санітарія може бути менш оптимальною.
Перш ніж отримувати вакцину, пацієнту зазвичай здають аналіз крові, щоб перевірити, чи вже є антитіла до вірусу, у цьому випадку вакцинація є непотрібною.
Гепатит B
Гепатит В викликається вірусом гепатиту В, який поширюється в крові зараженої людини.
Це поширена інфекція у всьому світі і зазвичай поширюється від заражених вагітних жінок до їхніх дітей або від контакту дитини до дитини.
У рідкісних випадках він може поширюватися через незахищений секс та ін’єкційні наркотики.
Гепатит В – рідкість у Європі. Більшість випадків вражає людей, які заразилися під час дорослішання в частині світу, де зараження зустрічається частіше, таких як Південно-Східна Азія та Африка на південь від Сахари.
Більшість дорослих людей, інфікованих гепатитом В, здатні боротися з вірусом і повністю видужувати від інфекції протягом пари місяців.
Але у більшості людей, заражених у дитинстві, розвивається довготривала інфекція. Це відомо як хронічний гепатит В і може призвести до цирозу та раку печінки. Для його лікування можна використовувати противірусні препарати.
Вакцинація проти гепатиту В рекомендується людям із груп високого ризику, таких як:
-
- медичні працівники;
- люди, які вживають наркотики;
- чоловіки, які займаються сексом з чоловіками;
- діти, народжені матерями з гепатитом В;
- люди, які подорожують у ті частини світу, де зараження частіше зустрічається.
Лікування гепатиту В
Близько 25 відсотків людей з хронічним гепатитом В можуть бути вилікувані противовірусним препаратом під назвою пегільований інтерферон-альфа (Pegylated interferon alfa), який приймають як тижневу ін’єкцію протягом півроку. Альтернативою є придушення вірусу пероральними препаратами, такими як ламівудин (Lamivudine) та адефовір (adefovir). Супресія рекомендується пацієнтам із підвищеним рівнем вірусу та свідченням прогресування захворювань печінки.
Для людей з групи ризику зараження гепатитом В, таких як медичні працівники та сексуальні партнери заражених, існує ефективна вакцина. Крім того, передачу гепатиту В від матері новонародженому значною мірою можна запобігти шляхом щеплення немовляти та введення імунного глобуліну проти гепатиту В.
Гепатит С
Гепатит С викликається вірусом гепатиту С і є найпоширенішим типом вірусного гепатиту.
Зазвичай він поширюється через контакт крові із зараженою людиною, найчастіше розповсюджується за допомогою спільних голок, які використовуються для введення наркотиків.
Гепатит С часто не викликає помітних симптомів або лише грипоподібних симптомів, тому багато людей не знають, що вони заражені.
Приблизно 1 з 4 людей поборюють інфекцію та позбавляються від вірусу. У решті випадків вірус залишатиметься в організмі довгими роками. Це відомо як хронічний гепатит С і може спричинити цироз і печінкову недостатність.
Хронічний гепатит С можна лікувати за допомогою дуже ефективних противірусних препаратів, але в даний час ще немає вакцини.
Лікування гепатиту С
В даний час найбільш ефективною терапією гепатиту С є комбінація лікарських засобів, що складається з пегільованого інтерферону (Pegylated interferon) та рибавірину (Ribavirin). Пегільований інтерферон приймають щотижня у вигляді ін’єкцій, а рибавірин – таблетку двічі на день. Лікування – це форма хіміотерапії, і здатність його переносити різниться у різних людей.
Реакція пацієнта буде залежати від конкретного типу гепатиту С, відомого як “генотип”. Інтерферон-рибавірин виліковує близько 40 відсотків випадків генотипу 1 та 80 відсотків випадків із генотипом 2 або 3. Інші фактори, що покращують шанси пацієнта на вилікування, включають низький рівень вірусу, нормальну роботу печінки та нормальну вагу.
У більшості людей інтерферон-рибавірин викликає грипоподібні симптоми з м’язовими болями, дратівливістю, втратою апетиту та депресією. Також можуть виникати висипання та випадання волосся. Інтерферон та рибавірин знижують кількість клітин крові, що може спонукати до зменшення дози або припинення лікування. Регулярне лабораторне тестування під час лікування є важливим.
Гепатит D
Гепатит D викликається вірусом гепатиту D. Він вражає лише людей, які вже заражені гепатитом В, оскільки йому потрібен вірус гепатиту В, щоб він міг вижити в організмі.
Гепатит D зазвичай поширюється через контакт кров-кров (наприклад, переливання крові) або статевий контакт.
Тривале зараження гепатитом D та гепатитом В може збільшити ризик розвитку серйозних проблем, таких як цироз та рак печінки.
Не існує спеціальної вакцини проти гепатиту D, але вакцина проти гепатиту В може допомогти захистити вас від неї.
Гепатит Е
Гепатит Е викликається вірусом гепатиту Е. Кількість випадків в Європі зросла за останні роки.
В основному вірус асоціюється зі споживанням сирого або необробленого свинячого м’яса або субпродуктів, а також з м’ясом дикого кабана, олениною та молюсками.
Гепатит Е – це, як правило, легка та короткочасна інфекція, яка не потребує ніякого лікування, але може бути серйозною у деяких людей, наприклад у тих, у кого ослаблена імунна система.
Немає вакцини проти гепатиту Е. Під час подорожей до інших частин світу з поганою санітарною обстановкою, де епідемічний гепатит Е є поширеним, ви можете знизити ризик, застосовуючи хороші гігієнічні заходи з харчування та води.
Алкогольний гепатит
Алкогольний гепатит – це тип гепатиту, який викликається вживанням надмірної кількості алкоголю протягом багатьох років.
Зазвичай не викликає жодних симптомів, хоча іноді може викликати раптову жовтяницю та печінкову недостатність у деяких людей.
Відмова від алкоголю зазвичай дозволить печінці відновитися. Але, якщо продовжувати надмірно вживати алкоголь є ризик, що в кінцевому підсумку ви можете розвинути цироз, печінкову недостатність або рак печінки.
Ви можете знизити ризик розвитку алкогольного гепатиту, контролюючи споживання алкоголю.
Аутоімунний гепатит
Аутоімунний гепатит – рідкісна причина тривалого гепатиту, при якому імунна система атакує і пошкоджує печінку.
Врешті-решт, печінка може настільки пошкодитися, що перестане працювати належним чином.
Лікування аутоімунного гепатиту передбачає дуже ефективні лікарські засоби, що пригнічують імунну систему і зменшують запалення.
Наразі незрозуміло, що викликає аутоімунний гепатит, і невідомо, чи можна щось зробити, щоб його запобігти.
Будьте обачні! Зверніться до лікаря, якщо у вас є стійкі або тривожні симптоми, які, на вашу думку, можуть бути викликані гепатитом.
Тривалий (хронічний) гепатит також може не мати явних симптомів, поки печінка не перестане працювати належним чином (печінкова недостатність) і може бути виявлена лише по результатам аналізів крові.
На пізніх стадіях це може спричинити жовтяницю, цироз або рак печінки.