Що таке електрична кардіоверсія?
Процедура електричної кардіоверсії покликана відновити нормальний (синусовий) ритм, якщо у пацієнта виник пароксизм фібриляції передсердь, який не реагує на антиаритмічні препарати. Вона передбачає контрольовану імпульсну дію електричного струму на серце. Цей електричний імпульс настільки сильний, що його енергія на короткий час припиняє будь-які електричні сигнали в серці. В результаті синусовий вузол (природний водій ритму), який координує роботу різних відділів серця, відновлює контроль над нам. Це схоже на «перезавантаження» серця, завдяки чому, воно повертається до нормальної роботи.
Чи безпечна електрична кардіоверсія?
Електрична кардіоверсія проводиться в умовах клініки. У перші 48 годин з моменту виникнення пароксизму вона є найбільш ефектиною та безпечною процедурою. Нанесення електричного імпульсу проводиться через дві великі наклейки або ручні електроди, прикріплені до грудної клітки. Ці наклейки зазвичай розташовуються на передній і задній частині грудної клітини або на правому та лівому боці грудної клітини. Цей спеціальний прилад називається кардіовертер-дефібрилятор.
Як відбувається процедура електричної кардіоверсії?
Перед кардіоверсією проводиться короткий внутрішньовенний наркоз, який триває 3-5 хвилин. Це робиться задля уникнення дискомфорту та болісних відчуттів, аби пацієнт нічого не відчував під час проведення процедури. Іноді доводиться скористатися другою спробою розрядку з більшою енергією, якщо з першої спроби електричний розряд не в відновив нормальний ритм серця. Пацієнт не відчуває біль під час електричної кардіоверсії. В перші дні після процедури іноді може відчуватися легкий дискомфорт на місці аплікації електродів.
Чи є ймовірність повернення фібриляції передсердь?
Цілком можливо, що навіть після успішної електричної кардіоверсії (відновлення нормального синусового ритму), може виникнути повторна фібриляція передсердь. Це відбувається приблизно у половини пацієнтів протягом першого року після кардіоверсії і є цілком закономірно для приронього перебігу фібриляції передсердь. Якщо у пацієнта є інші проблеми з серцем (включаючи високий артеріальний тиск), або якщо напади повторювались раніше та тривали довгий час, то можливе повернення фібриляції передсердь.
Крім того, можливе проведення відновлення нормального серцевого ритму шляхом введення антиаритмічних препаратів. Це називається фармакологічною кардіоверсією. Тобто замість електричного імпульсу використовується введення препаратів.
Аритмологія – новий напрямок допомоги в кардіології. Експертне обладнання та наші досвідчені лікарі забезпечують діагностику та лікування аритмій будь-якої складності.
Звертайтесь до центру лікування аритмій. Більше інформації про напрямок аритмології – на сторінці центру.