Діабет 2 типу

Цукровий діабет другого типу є найпоширенішим типом діабету, який становить близько 90% усіх випадків діабету.

Зазвичай характеризується інсулінорезистентністю, коли організм не повністю реагує на інсулін. Оскільки інсулін не може працювати належним чином, рівень глюкози в крові продовжує зростати, вивільняючи більше інсуліну. Для деяких людей з діабетом 2 типу це може врешті-решт виснажити підшлункову залозу, в результаті чого організм виробляє все менше і менше інсуліну, викликаючи ще більш високий рівень цукру в крові (гіперглікемія).

Діабет типу 2 найчастіше діагностується у дорослих людей, але все частіше спостерігається у дітей, підлітків та дорослих людей через підвищення рівня ожиріння, малорухливого способу життя та неправильного харчування.

Наріжний камінь управління діабетом 2 типу – це здорове харчування, підвищена фізична активність та підтримка здорової маси тіла. Пероральні препарати та інсулін також часто призначаються для контролю рівня глюкози в крові.

Фактори ризику

Кілька факторів ризику пов’язані з діабетом 2 типу і включають:

  • Сімейний анамнез діабету
  • Зайва вага
  • Нездорова дієта
  • Фізична бездіяльність
  • Збільшення віку
  • Високий кров’яний тиск
  • Етнічність
  • Порушена толерантність до глюкози *
  • Історія гестаційного діабету
  • Погане харчування під час вагітності

* Порушена толерантність до глюкози – категорія, що перевищує звичайну глюкозу в крові, але нижче порогової діагностики діабету.

Зміни в харчуванні та фізичних навантаженнях, пов’язаних із швидким розвитком та урбанізацією, призвели до різкого збільшення кількості людей, які страждають на діабет другого типу.

Симптоми діабету 2 типу

Симптоми цукрового діабету 2 типу схожі з симптомами діабету 1 типу і включають:

  • Надмірна спрага і сухість у роті
  • Часте сечовипускання
  • Нестача енергії, втома
  • Повільне загоєння ран
  • Рецидивуючі інфекції шкіри
  • Затуманений зір
  • Поколвання або оніміння рук і ніг.

Ці симптоми можуть бути легкими або відсутніми, тому люди з діабетом 2 типу можуть прожити кілька років із станом, перш ніж буде встановлено діагноз.

Лікування діабету 2 типу

Наріжний камінь управління діабетом 2 типу – це здоровий спосіб життя, який включає здорову дієту, регулярні фізичні навантаження, відмову від паління та підтримку здорової маси тіла.

З часом, здорового способу життя може виявитися недостатньо для контролю рівня глюкози в крові, і людям з діабетом 2 типу може знадобитися приймати пероральні препарати. Якщо лікування одним лікарським засобом недостатньо, можуть бути призначені варіанти комбінованої терапії.

Коли пероральних препаратів недостатньо для контролю рівня глюкози в крові, людям з діабетом 2 типу можуть знадобитися ін’єкції інсуліну.

Профілактика діабету 2 типу

Існує ряд факторів, які впливають на розвиток діабету 2 типу. Найбільш впливовими є стиль життя, зазвичай пов’язаний з урбанізацією. Дослідження показують, що більшість випадків, до 80%, згідно з деякими дослідженнями, діабету 2 типу можна було запобігти за допомогою здорового харчування та регулярних фізичних навантажень. Здорова дієта включає зменшення кількості калорій, якщо ви маєте зайву вагу, заміщення насичених жирів (наприклад, вершків, сиру, масла) ненасиченими жирами (наприклад, авокадо, горіхи, оливкові та рослинні олії), вживання харчових волокон (наприклад, фруктів, овочі, цільні зерна), а також уникати вживання тютюну, надмірного вживання алкоголю та доданого цукру.

Регулярні фізичні навантаження мають важливе значення, щоб допомогти тримати рівень глюкози в крові під контролем. Вони найбільш ефективні, коли включають поєднання як аеробних (наприклад, біг, плавання, їзда на велосипеді), так і тренувань з опором, а також зменшуєють кількість пасивно проведеного часу.

Знайте свій ризик діабету 2 типу

Оцінка ризику

Короткі опитувальники – це прості, практичні та недорогі способи швидкого виявлення людей, які можуть бути схильні до більш високого ризику цукрового діабету 2 типу та яким необхідно додатково дослідити рівень ризику.

Фінська форма оцінки ризику діабету 2 типу, розроблена в 2001 році, є прикладом ефективної анкети, яка може бути використана в якості основи для розробки національних анкет, що враховують місцеві фактори. У нього є вісім набраних запитань, загальний бал тесту дає змогу оцінити ймовірність розвитку діабету 2 типу протягом наступних 10 років. На звороті форми міститься коротка порада щодо того, що може зробити респондент, щоб знизити ризик розвитку захворювання та чи слід звернутися за порадою чи пройти клінічне обстеження. Тест займає лише пару хвилин, і його можна зробити в Інтернеті, в аптеках або на різних заходах.

  • Share this post

Previous Article Діабет 1 типу
Next Article Ускладнення діабету

Comments

Comments are closed.

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910