Діабет 1 типу

Близько 10% всіх хворих на діабет мають діабет 1 типу.

Діабет типу 1 викликається аутоімунною реакцією, коли захисна система організму атакує клітини, які виробляють інсулін. В результаті організм виробляє дуже мало інсуліну або його немає. Точні причини цього ще не відомі, але пов’язані з поєднанням генетичних та екологічних умов.

Діабет типу 1 може вражати людей у ​​будь-якому віці, але зазвичай розвивається у дітей або молодих людей. Людям з діабетом 1 типу потрібні щоденні ін’єкції інсуліну для контролю рівня глюкози в крові. Якщо люди з діабетом 1 типу не мають доступу до інсуліну, вони помруть.

Фактори ризику цукрового діабету 1 типу ще вивчаються. Однак наявність члена сім’ї з діабетом 1 типу незначно збільшує ризик розвитку захворювання. Фактори навколишнього середовища та вплив деяких вірусних інфекцій також пов’язані з ризиком розвитку діабету 1 типу.

В даний час діабет першого типу не можна запобігти. Екологічні тригери, які, як вважають, породжують процес, який призводить до руйнування клітин, що виробляють інсулін в організмі, досі вивчаються.

Найчастіші симптоми діабету 1 типу включають:

  • Порушення спраги і сухість у роті
  • Раптове зниження ваги
  • Часте сечовипускання
  • Нестача енергії, втома
  • Постійний голод
  • Затуманений зір
  • Пітливість уві сні

Діагностувати діабет 1 типу може бути важко, тому для підтвердження діагнозу можуть знадобитися додаткові аналізи.

Лікування діабету 1 типу

Людям з діабетом 1 типу потрібне щоденне лікування інсуліном, регулярний контроль рівня глюкози в крові та здоровий спосіб життя, щоб ефективно керувати своїм станом.

Інсулін

Всім людям з діабетом 1 типу потрібно приймати інсулін для контролю рівня глюкози в крові. Існують різні типи інсуліну залежно від того, наскільки швидко вони працюють, коли припадають на пік і як довго тривають. Інсулін зазвичай доставляється шприцом, ручкою з інсуліном або інсуліновою помпою.

Самоконтроль

Людям з діабетом, які потребують інсуліну, необхідно регулярно перевіряти рівень глюкози в крові, щоб повідомити про дозування інсуліну. Самоконтроль рівня глюкози в крові (SBMG) – це назва, що дається процесу тестування глюкози в крові людей, хворих на діабет вдома, в школі, на роботі чи в інших місцях. SMBG допомагає людям, хворим на діабет, та їх медичним працівникам зрозуміти, як змінюється рівень глюкози в крові протягом дня, щоб їх можна було відповідно відрегулювати.

Людям з діабетом 1 типу зазвичай рекомендується вимірювати рівень глюкози в крові принаймні чотири рази на день.

Здорове харчування

Здорове харчування – знання, що і коли їсти – важлива частина управління діабетом, оскільки різні продукти по-різному впливають на рівень глюкози в крові.

Здорова дієта для всіх хворих на цукровий діабет включає зменшення кількості калорій, якщо ви маєте зайву вагу, заміщення насичених жирів (наприклад, вершків, сиру, масла) ненасиченими жирами (наприклад, авокадо, горіхи, оливкова та рослинна олія), вживання харчових волокон (наприклад, фрукти, овочі, цільні зерна), а також уникати вживання тютюну, надмірного вживання алкоголю та доданого цукру.

Фізична активність

Регулярні фізичні навантаження мають важливе значення, щоб допомогти тримати рівень глюкози в крові під контролем. Він найбільш ефективний, коли включає поєднання як аеробних (наприклад, біг, плавання, їзда на велосипеді), так і тренувань з опором, а також зменшує кількість пасивно проведеного часу.

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910