Профілактика діабету

Покища не можна запобігти розвитку діабету першого типу. Екологічні тригери, які, як вважають, породжують процес, який призводить до руйнування клітин, що виробляють інсулін в організмі, досі вивчаються.

Хоча існує низка факторів, які впливають на розвиток діабету 2 типу, очевидно, що найбільш впливовими є зміна стилю життя, зазвичай пов’язанаогоз урбанізацією. Сюди можна віднести споживання нездорової їжі та малорухливий спосіб життя. Дослідження з різних куточків світу встановили, що зміна способу життя з фізичними навантаженнями та / або здоровим харчуванням може затримати або запобігти появі діабету 2 типу.

Сучасний спосіб життя характеризується фізичною пасивністю та тривалими малорухливими періодами. Активності, що забезпечуються громадою можуть охопити людей та сім’ї за допомогою кампаній, освіти, соціального маркетингу та заохочувати фізичну активність як всередині школи, так і поза робочим місцем. Міжнародна федерація діабету (IDF) рекомендує фізичні навантаження принаймні від трьох до п’яти днів на тиждень протягом 30-45 хвилин.

Розгляд життєвого шляху є важливим для запобігання діабету 2 типу та його ускладнень. На початку життя, коли встановлюються звички до їжі та фізичної активності та коли може бути запрограмовано довгострокове регулювання енергетичного балансу, існує особливо критичне вікно для запобігання розвитку зайвої ваги та зниження ризику розвитку діабету 2 типу. Здоровий спосіб життя також може покращити результати здоров’я на пізніх етапах життя.

Дослідження профілактики діабету 2 типу

Є багато даних про дослідження в США, Фінляндії, Китаї, Індії та Японії про те, що зміни способу життя (досягнення здорової маси тіла та помірних фізичних навантажень) можуть допомогти запобігти розвитку діабету 2 типу у осіб з високим ризиком.

Дослідження Да Цін вивчало вплив шестирічної дієти та фізичних вправ у китайських людей з порушенням толерантності до глюкози (ІГТ) та середнього віку 45 років. Лише зміна харування призвело до зниження ризику розвитку діабету 2 типу на 31%, в той час як фізичне навантаження показало зниження на 46%. У комбінованій групі дієти та фізичних вправ було близько 42% зниження ризику розвитку діабету 2 типу протягом 6-річного періоду спостереження.

Фінське дослідження профілактики діабету (DPS) було першим рандомізованим контрольованим випробуванням, яке спеціально вивчало вплив способу життя на запобігання діабету 2 типу. Це дослідження випадковим чином призначило 522 людей із зайвою вагою або ожирінням з ІГТ або корекцією способу життя, або контрольною групою та дотримувалося їх протягом приблизно 3 років. Корекція способу життя забезпечувала індивідуальне консультування, орієнтоване на досягнення і підтримку здорової маси тіла, зменшення споживання жиру, збільшення споживання клітковини та збільшення фізичних навантажень. Через два роки захворюваність на цукровий діабет 2 типу в групі корекції становила менше половини, ніж у контрольній групі.

Рекомендації IDF щодо здорового харчування для широких верств населення

 • Обирайте воду, каву чи чай замість фруктового соку, соди або інших цукрових підсолоджених напоїв.
 • Їжте щонайменше тричі на день овочи, включаючи зелені листові овочі.
 • З’їдайте до трьох порцій свіжих фруктів щодня.
 • Вибирайте горіхи, шматочки свіжих фруктів або несолодкий йогурт.
 • Обмежте споживання алкоголю.
 • Обирайте біле м’ясо птиці або морепродукти замість червоного або обробленого м’яса.
 • Вибирайте арахісове масло замість шоколадної пасти або варення.
 • Вибирайте цільнозерновий хліб, рис або макарони замість білого хліба.
 • Вживайте ненасичені жири (оливкова олія, рапсова олія, кукурудзяна олія або соняшникова олія) замість насичених жирів (вершкове масло, топлене масло, тваринний жир, кокосове масло або пальмова олія.
 • Особливою загрозою з точки зору пов’язаного з ризиком розвитку діабету 2 типу є споживання продуктів з високим вмістом цукру, зокрема, підсолоджених цукром напоїв. У 2014 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) випустила нові рекомендації щодо обмеження споживання цукру.
 • Share this post

Previous Article Ускладнення діабету
Next Article Діабет у цифрах

Comments

Leave a Comment

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910