Як розрізнити біль у серці?
Кардіологи лікарні Феофанія описують чим відрізняється серцевий біль.
Ішемічні болі в серці пов’язані з наявністю сильного звуження в коронарних артеріях серця (артерії, які кровопостачають серцевий м'яз – міокард). Причиною звуження найчастіше є атеросклеротична бляшка.
Біль при фізичному навантаженні
Типові болі при стенокардії - це стискаючи, давлячі болі в серці (можуть віддавати в ліву руку, лопатку, щелепу), що чітко пов'язані з фізичним навантаженням. Цей біль виникає при фізичному навантаженні та минає під час відпочинку або після прийому нітрогліцерину. Якщо пацієнту провести коронарографію, то ангіографічна картина може виглядати так.


Сильний біль за грудиною
Якщо у хворого виникає сильний біль за грудиною, який не минає в спокої та після прийому нітрогліцерину, супроводжується пітливістю та продовжується більше 30 хвилин, у хворого можна запідозрити гострий інфаркт міокарду. На коронарографії це може виглядати так:


Прояви у пацієнтів з цукровим діабетом
У пацієнтів, які страждають цукровим діабетом, ішемічних болів в серці часто не має, а їх еквівалентом є задишка або відчуття слабкості під час фізичного навантаження, які минають після відпочинку. Це, так звана, безбольова ішемія. На коронарографії це може виглядати так.
Клінічний випадок - безбольова ішемія

Стеноз 99% в передній міжшлунковій гілці лівої коронарної артерії
Важливі але зустрічаються рідше
До важливих різновидів болю при стенокардії, але тих, що зустрічаються рідше, відносять:
- болі в епігастрії (верхня частина живота) постійні (при інфаркті міокарда) або пов'язані з фізичним навантаженням. В такому випадку, пацієнт потребує дообстеження, зокрема гастроскопія, ЕКГ, ЕХОКГ; на основі вищевказаних даних, вирішується питання необхідності в проведенні коронарографії;
- болі за грудиною, які виникають при фізичному навантаженні та минають при продовженні його виконання. Такі болі можуть бути ознакою важкого (небезпечного для життя) ураження коронарних судин.
Потрібна допомога?
При появі стенокардитичних болів, варто не втрачати час та проконсультуватись у кардіолога, інтервенційного хірурга-кардіолога.