Меланома. Фактори ризику

Меланома – це серйозна форма раку шкіри, яка починається в клітинах, відомих як меланоцити. Хоча вона зустрічається рідше, ніж базально-клітинна карцинома та плоско-клітинний рак, меланома є більш небезпечною через здатність швидше поширюватися на інші органи, якщо її не лікувати на ранній стадії.

Лише 20-30% меланом виявлено у існуючих родимок.

Тоді як 70-80% виникають на чистій ділянці шкірі.

Що таке меланоцити?

Меланоцити – це клітини, які знаходяться у верхньому шарі шкіри. Вони виробляють пігмент, відомий як меланін, який надає шкірі колір. Існує два види меланіну: еумеланін та феомеланін. Коли шкіра піддається впливу ультрафіолетового випромінювання від сонця або соляріїв відбуваються пошкодження шкіри, що запускають меланоцити, утворюючи більше меланіну. Але лише пігмент еумеланін намагається захистити шкіру, викликаючи потемніння або засмагу шкіри. Меланома виникає, коли пошкодження ДНК від засмаги через УФ-випромінювання запускає зміни (мутації) у меланоцитах, що призводить до неконтрольованого росту клітин.

Як виглядає меланома?

Меланоми представлені у багатьох різних формах, розмірах та кольорах. Ось чому складним є надання вичерпного набору попереджувальних знаків.

Наскільки це небезпечно

Меланома зазвичай піддається лікуванню при ранньому виявленні. Після того, як меланома пошириться глибше на шкіру чи інші частини тіла, її лікувати стає складніше і вона може призвести до смерті.

Які чотири основні типи меланоми шкіри?

Поверхнева меланома

Це найпоширеніша форма меланоми. Вона може виникнути в існуючій родинці або з’явитися як нове ураження. Коли вона починається в родинці, яка вже знаходиться на шкірі, вона має тенденцію до зростання на поверхні шкіри деякий час, перш ніж проникати глибше. Хоча її можна знайти майже на будь-якій ділянці тіла, вона, частіше за все, з’являється на тулубі у чоловіків, на ногах у жінок і на верхній частині спини у всіх.

Як це виглядає: може виглядати як плоский або трохи піднятий і знебарвлений, асиметричний наріст не рівної форми. Кольори такої плями включають відтінки засмаги, коричневого, чорного, червоного/рожевого, синього або білого. Також може бракувати пігменту і проявлятися як рожевий або шкірний відтінок (амеланотичний).

Лентіго-меланома (Lentigo maligna)

Що слід знати: Ця форма меланоми часто розвивається у людей похилого віку. Коли цей рак стає інвазивним або поширюється за межі початкового діагностованного раку.

Як і де вона росте: Ця форма меланоми схожа на поверхневий тип розповсюдження, спочатку росте близько до поверхні шкіри. Пухлина виникає, як правило, на шкірі обличчя, вух, рук або верхньої частини тулуба.

Як це виглядає: це може виглядати як плоска або злегка піднята пляма з нерівними краями. Колір, як правило, синьо-чорний, але може змінюватися від засмаги до коричневого або темно-коричневого.

Акральна лентигінозна меланома

Що вам слід знати: Це найпоширеніша форма меланоми, яка зустрічається у людей африканського походження.

Як і де росте: Він часто з’являється у важко помітних місцях, включаючи під нігтями і на підошвах стоп або долонь рук.

Як це виглядає: це може виглядати як чорна або коричнева пляма на шкірі.

Вузлова (нодулярна) меланома

Що вам слід знати: Це найбільш агресивний тип меланоми. На неї припадає від 10 до 15 відсотків усіх випадків.

Як і де вона росте: пухлина росте глибше в шкіру швидше, ніж інші типи, і найчастіше зустрічається на тулубі, ногах і руках, а також волосистій частині голови у літніх чоловіків. Зазвичай вона є інвазивною у той час, коли його вперше діагностують.

Як це виглядає: Вузлова меланома часто розпізнається як шишка на шкірі, зазвичай синьо-чорного кольору, але нечасто може також проявлятися як рожева або червона шишка.

Фактори ризику меланоми

Ризики. Причини. Що ти можеш зробити. Раки шкіри, такі як меланома, пошкоджують ДНК (призводять до мутацій) в клітинах шкіри, що призводить до неконтрольованого росту цих клітин. Ультрафіолетові (УФ) промені сонця або солярії пошкоджують ДНК у ваших клітинах шкіри. Ваша імунна система частково відновлює ці пошкодження, але не всі. З часом решта пошкоджень ДНК можуть призвести до мутацій, що викликають рак шкіри. Багато інших факторів також відіграють роль у підвищенні ризику меланоми, включаючи генетику (сімейний анамнез), тип шкіри або колір шкіри, колір волосся та кількість родимок на тілі.

Розуміння того, що спричиняє меланому і чи знаходитесь ви у групі ризику розвитку захворювання, може допомогти вам запобігти її розвитку або виявити її рано, коли її найлегше вилікувати.

Ці фактори підвищують ваш ризик меланоми:

Незахищене або надмірне ультрафіолетове випромінювання від сонця або солярію

Ослаблена імунна система через стан здоров’я або ліки.

Багато родимок: Чим більше родимок у вас на тілі, тим вищий ризик розвитку меланоми. Також наявність великих родимок (більших за кінчик гумки для олівця) або будь-яких нетипових родимок збільшує ризик розвитку меланоми.

Світла шкіра: Меланома зустрічається частіше у людей зі світлою шкірою, світлими очима і світлим або рудим волоссям.

Історія раку шкіри у людини: люди, які вже мали меланому або інші ракові захворювання шкіри, мають більший ризик розвитку меланоми в майбутньому.

Генетика: меланома може розповсюджуватися спадково – у кожного 10 пацієнта є член сім’ї, у якого також було це або є це захворювання.

Опромінення УФ

Існує чітка кореляція між незахищеним впливом УФ-випромінювання та меланомою. Ультрафіолетові промені від сонця та солярію – це потужна атака на шкіру та основний фактор ризику розвитку меланоми та інших ракових захворювань шкіри. Часті сильні сонячні опіки в ранньому дитинстві можуть особливо підвищити ризик розвитку меланоми у майбутьньому, але сонячні опіки в подальшому житті та накопичувальне опромінення також відіграють важливу роль.

Ослаблена імунна система

Якщо ваша імунна система ослаблена в результаті медикаментозного лікування, включаючи хіміотерапію або імуносупресивну терапію (зазвичай застосовується після трансплантації органів), або якщо у вас захворювання, як лімфома або ВІЛ, який порушує імунну систему, ризик розвинути меланому вище.

Багато родимок

Невеликі коричневі «позначки краси», що виникають на шкірі протягом життя, не небезпечні, але люди з багатьма родимками мають підвищений ризик розвитку меланоми.

Атипові родимки (деякі медики називають їх диспластичними невусами) часто більше, ніж наконечник гумки для олівця і можуть мати нерівну форму та безліч кольорових відтінків. Вони можуть нагадувати меланому, але вони не є раковими або передраковими. Люди з великою кількістю родимок і люди, що мають багато атипових родимок, мають високий ризик розвитку меланоми.

Оскільки меланома може розвинутися в родимці, важливо зразу звернутися до дерматолога, якщо ви бачите нову або мінливу родимку.

Світла шкіра

Хоча будь-яка людина може захворіти на меланому, люди з більш світлою шкірою – особливо люди з рудим або світлим волоссям, блакитними або зеленими очима легше отримують сонячні опіки та мають більший ризик розвитку меланоми.

Історія раку шкіри

Попередні діагнози раку шкіри також збільшують ризик розвитку меланоми. Якщо у вас вже була меланома, ви ризикуєте отримати рецидив хвороби. В цьому випадку людина також у групі ризику виникнення нової меланоми. Якщо у вас була плоско-клітинна або базально-клітинна карцинома, шанс на розвиток меланоми також підвищується.

Генетичні фактори ризику

Історія захворювань на рак у сім’ї. Приблизно у кожного 10 пацієнта з діагнозом меланома є член сім’ї з цим захворюванням. Якщо у одного або декількох близьких біологічних родичів – батьків, братів, сестер чи дітей – була меланома, то ризик захворіти збільшується. Ось чому, коли діагностують меланому, лікарі часто рекомендують обстежуватися на меланому близьким родичам хворого.

Якщо у вас є спадкові фактори ризику, а також багато атипових родимок, ризик розвитку меланоми ще більший. Це поєднання сімейної історії захворювань на меланому та наявність багатьох незвичних родимок часто називають синдромом сімейної атипової множинної родимкової меланоми (FAMMM).

У випадку деяких спадкових меланом дослідники виявили зміни ДНК у генах пухлин. Ці зміни заважають генам виконувати свою звичайну роботу з контролю росту клітин, даючи пошкодженим клітинам менше шансів на відновлення.

Що треба робити

Хороша новина полягає в тому, що рівень смертності від спадкової меланоми нижчий, ніж від не спадкових типів меланоми – найімовірніше, тому, що ці сім’ї ретельно спостерігаються у дерматолога і меланома у них виявляються на ранній стадії раку і тому легше і швидше виліковується.

Захист від ультрафіолетових променів: Ви можете зменшити ризик меланоми, викликаний УФ-випромінюванням, застосовуючи прості, розумні захисні заходи. Захищайте шкіру від сонця щодня, навіть коли хмарно.

Почніть рано: Діти в сім’ях, схильних до спадкової меланоми, потребують особливої уваги. Деякі лікарі рекомендують перевіряти шкіру в пубертатному періоді та в підлітковому віці.

Будьте уважні: Якщо у вас є атипові множинні родимки або інші фактори спадкового ризику, не забувайте частіше самостійно перевірятися і відвідувати дерматолога для ретельного професійного обстеження на шкірі.

© Клінічна лікарня "Феофанія" ДУС
Використання матеріалів (логотипів, фотографій, статей) - заборонено правовласником. тел. 380442994910